Strona główna » Duże rybki zjadają małe
aktualności

Duże rybki zjadają małe

Zdjęcie z treningu grupy karateka Fudokan z 2010 r.
W kwietniu oficjalnie Polski Związek Karate Fudokan opublikował informację o likwidacji tej organizacji. Przypominamy, że zgodnie z nowelizacją Ustawy o Sporcie podpisaną przez Andrzeja Dudę – Prezydenta RP, wszystkie Polskie Związki, które nie są na liście MKOL mają zmienić swój status prawny do Związku Sportowego lub przyjąć inną formułę działania.

Jak czytamy na stronach WWW wspomnianego Związku:

„Polski Związek Karate Fudokan w Likwidacji (PZKF) w latach 2005-2017 był polskim związkiem sportowym działającym zgodnie z postanowieniami ustawy o sporcie i w związku z jej nowelizacją z roku 2015, oraz decyzją Ministra Sportu i Turystyki z roku 2016, utracił status polskiego związku sportowego. Swoją działalność w powoływaniu i szkoleniu kadry narodowej w karate fudokan zakończył z dniem 31.12.2016 roku.

Kluby uczestniczące w rywalizacji sportowej w karate fudokan przepisały swoje członkostwo do Polskiego Związku Karate, gdzie powstała dedykowana dla nich Komisja Karate Tradycyjnego i Fudokan, która kontynuuje spuściznę merytoryczną i sportową po byłym PZKF. KKTiF posługuje się regulaminami sportowymi karate tradycyjnego (ITKF) oraz regulaminami fudokan.

KKTiF PZK w swojej działalności między innymi:

  • rozgrywa mistrzostwa Polski w karate fudokan
  • rozgrywa punktowane Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzika w karate fudokan
  • organizuje szkolenia  dla zdobycia uprawnień sedziowskich oraz instruktorsko-trenerskich
  • organizuje szkolenia licencyjne dla zdobycia licencji sportowych: zawodniczych, sędziowskich, trenerskich (coach)
  • organizuje szkolenia specjalistyczne dla zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym
  • organizuje egzaminy na stopnie karate uczniowskie i mistrzowskie
  • uczestniczy w aktywnościach sportowych innych komisji PZK: WKF, sędziowskiej, Shotokan, Kyokushinkai.”

Dla nas jest to tylko znak, że zachodzi powolny proces „czyszczenia” sceny szkoleniowej w temacie Karate. Polski Związek Karate, jako jedyny w Polsce uzyskał certyfikację WKF i może wystawić reprezentację Karate na najbliższej Olimpiadzie w Tokio 2020.

Dla Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami sytuacja o której piszemy nie wnosi żadnych nowych istotnych zmian. Może po za jedną. Wzmacniają nasze działania, strukturę i możliwości na najbliższe lata.

Sportowa odmiana Karate być może będzie tą, która mocniej spopularyzuje samo Karate w Polsce, tak jak było to w latach 80. poprzedniego wieku. Jednak na pewno nie będzie tą, do której wszyscy będą dążyli.

Przypominamy, że ponad 90% trenujących na całym świecie zajmuje się ćwiczeniem Karate, jako formą doskonalenia się, a nie „konkurencji sportowej”. To bardzo dobrze wróży na przyszłość. A co Wy sądzicie o tym?

dodaj komentarz...

kliknij tutaj, aby dodać komentarz

Newsletter

Pogoda

Opcje
Lokalizacja

Możesz znaleźć nazwę miasta na www.openweathermap.com.

Jednostki miar
Opcje wyświetlania
lip 22 - sob
Warszawa, PL
22°C bezchmurnie